os. Sikorskiego 9
28-100 Busko-Zdrój
Obserwuj nas:

Badanie EEG

Nasza pracownia EEG jest jedyną prywatną pracownią specjalistyczną na terenie miasta i gminy oferującą badania EEG przy użyciu najbardziej nowoczesnego aparatu medycznego EEG SN AT24. Diagnozujemy dzieci, młodzież i dorosłych oraz –jako jedyni- niemowlęta!

Co to jest badanie EEG?

Badanie EEG to badanie diagnostyczne czynności mózgu, na którego podstawie lekarz (neurolog, psychiatra, anestezjolog) podejmie decyzje dotyczące leczenia lub dalszej diagnostyki zaburzeń mózgu. Badanie EEG przeprowadza się specjalistycznym sprzętem tzw. Elektroencefalografem, który zapisuje zmiany elektryczne powstające w komórkach nerwowych mózgu.

Kto może skorzystać z badania?

Wskazania do przeprowadzenia badań EEG to między innymi:

  • bóle głowy
  • stany pourazowe i poudarowe
  • zaburzenia wzroku czy słuchu
  • napady padaczkowe i drgawki
  • zaburzenia świadomości
  • zaburzenia snu
  • lęki, depresja, nniepokój
  • zasłabnięcia
  • omdlenia
  • choroby zwyrodnieniowe
  • wodogłowie
  • zaburzenia zachowania
  • zaburzenia endokrynologiczne


PRZYGOTOWANIE DO BADANIA

Dzień przed badaniem: należy umyć głowę neutralnym szamponem.
UWAGA! Nie stosować żadnych upiększających odżywek, żeli, pianek czy lakierów, nie spożywać napojów alkoholowych!

Należy się wyspać, a bezpośrednio przed badaniem- zjeść lekki posiłek, popić czystą wodą (badanie nie może odbywać się na czczo), skorzystać z toalety.

W gabinecie: przekazać specjaliście wszystkie niezbędne dokumenty tj. skierowanie na badanie (nie jest wymagane), poprzednie wyniki EEG, odpisy kart wypisowych ze szpitala i inne.

Badanie EEG trwa ok. 20-40 minut i przeprowadza się go na leżąco na łóżku, z założonym na głowę czepkiem. Badany jest przykryty kocem, ma zamknięte oczy i wykonuje proste czynności na polecenie specjalisty, np. otwiera i zamyka oczy, oddycha (hiperwentylacja) przez okres 3 minut przez nos i osobno przez usta.
Podczas badania bardzo WAŻNY jest spokój fizyczny i psychiczny!

 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

  1. CZY MOGĘ JEŚĆ I PIĆ PRZED BADANIEM?

Spożywanie posiłku przed badaniem jest konieczne. Pacjent powinnien zgłosić się na badanie po zjedzonym lekkim posiłku, aby nie wystąpił spadek poziomu cukru we krwi. Przed badaniem nie nazleży pić napojów alkoholowych lub zawierających kofeinę (mocna kawa, Coca-Cola, mocna herbata). Ponadto pacjent powinien być wypoczęty i wyspany.

2. CZY PRZED BADANIEM PRZYJMUJĘ LEKI PRZEPISANE PRZEZ LEKARZA?

Pacjent przed badaniem przyjmuje wszystkie leki (w tym przeciwpadaczkowe) przepidsane na stale przez lekarza. Przed badaniem NIE ODSTAWIA SIĘ leków przyjmowanych przewlekle. Prosimy spisanie ich i przyniesienie sporządzonej listy na badanie.

3. KIEDY MAMY UMYĆ WŁOSY?

Włosy należy umyć dzień przed badaniem (wieczorem). Nie wolno stosować lakierów do włosów, żeli i kremów do ukłądania fryzury.

4. JAK DŁUGO TRWA BADANIE?

Badanie w czuwaniu trwa przeważnie od 40 minut do 60 minut. Badanie we śnie trwa około 60 minut. Czas ten jednak uzależniony jest od odpowiedniego przygotowania do badania dziecka przez rodziców.

 

JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO BADANIA EEG W CZUWANIU:

  1. W przeddzień badania wieczorem należy dziecku umyć włosy neutralnym szamponem i dobrze spłukać. Po umyciu włosów nie stosować żadnych kosmetyków na włosy, np. odżywek, żeli, lakierów, pianek, oliwki dla niemowląt. Zmieniają one aktywność elektryczną skóry i mogą zakłócać zapis.
  2. Do badania EEG w czuwaniu pacjent powinien być wyspany i wypoczęty.
  3. Rano przed badaniem EEG nie powinno się wykonywać innych badań laboratoryjnych i procedur diagnostycznych, które powodują lęk czy niepokój.
  4. Dziecko, które będzie miało wykonywane badanie EEG w czuwaniu powinno zjeść lekki posiłek.
  5. Pacjent przyjmuje wszystkie leki (w tym przeciwpadaczkowe) zalecone na stałe.
  6. Bezpśrednio przed badaniem dziecko powinno pójść do WC oddać mocz.
  7. Wskazane jest dostarczenie wyników badań wykonywanych w innych pracowniach.

 

JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO BADANIA EEG WE ŚNIE:

  1. W przeddzień badania wieczorem należy dziecku umyć włosy.
  2. Sen nocny skracamy kładąc dziecko później niż zwykle i wcześniej je wybudzając. Można przesunąć czas karmienia, obiadu itp. tak, aby ułatwić dziecku zaśnięcie w gabinecie EEG.
  3. Zależy zastosować tzw. metodę odstopniowanego pozbawienia snu nocnego w zależności od wieku dziecka:
    -Dziecko starsze 12 lat-nie śpi całą noc poprzedzającą badanie pod nadzorem opiekuna/rodzica, który również nie śpi, razem się bawią, grają w gry ruchowe, z piłką, ping-pong, szachy, ćwiczenia fizyczne. Oglądanie TV lub bajek na komputerze lub tablecie może powodować zaśnięcie.
    -Dziecko w wieku poniżej 8 lat -śpi tylko 6 godzin, np. od godz. 24 do 6 rano, potem czuwa.
    - Noworodek i niemowlę -badanie powinno być umówione w naturalnych godzinach snu. Dziecko nie powinno spać przed badaniem. Należy ustawić karmienie tak, aby w gabinecie można było dziecko nakarmić (piersią lub przyniesioną miesznką) dopiero po założeniu czepka do EEG. Następnie można przewinąć i położyć spać (mama może się położyć przy dziecku).
  4. W czasie podróży do Pracowni EEG dziecko nie może zasnąć. Ma być senne i zmęczone.
  5. Rano przed badaniem EEG nie powinno się wykonywać innych badań laboratoryjnych i procedur diagnostycznych, które powodują lęk czy niepokój.
  6. Dziecko, które będzie miało wykonywane badanie EEG powinno zjęść lekki posiłek.
  7. Pacjent przyjmuje wszystkie leki (w tym przeciwpadaczkowe) zalecone przez lekarza na stałe.
  8. Bezpośrednio przed badaniem dziecko idzie do WC oddać mocz.
  9. Wskazane jest dostarczenie wyników badań wykonywanych w innych pracowniach.

Rezerwacja telefoniczna

604 251 613