Terapia neurologopedyczna przeznaczona jest dla osób, które w skutek rożnych czynników (chorób, urazów, wypadków, czynników rozwojowych) utraciły lub mają trudności z opanowaniem prawidłowej mowy. Kluczowy jest czas od momentu powstania zaburzenia do rozpoczęcia działań terapeutycznych. Jak najszybsze wykrycie uszkodzenia i podjęcie terapii zwiększa szanse na lepszą poprawę kondycji mowy!
Zajęcia z neurologopedą przeznaczone są dla osób:
- z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi
- z opóźnionym rozwojem mowy
- pacjentów cierpiących na zaburzenia neurologiczne (np. stwardnienie zanikowe boczne, choroba i zespół Parkinsona, choroba Alzheimera, pacjenci po udarach i wylewach)
- laryngektomowanych
- z wadami artykulacyjnymi
- chcących wesprzeć rozwój pisania i czytania
W ramach terapii logopedycznych i neurologopedycznych stosujemy:
- ćwiczenia aparatu artykulacyjnego
- masaż logopedyczny
- ćwiczenia oddechowe
Elektrostymulacja czym jest i jak działa ENMOT?
Elektro neuro mobilizacja obszaru twarzowego to autorska metoda stymulacji obwodowej stworzona przez wybitnych polskich specjalistów – Magdalenę Mazur oraz Sebastiana Grzechnika. Jest elektryczną stymulacją nerwów, które pobudzają mięsnie. Jest to metoda, która nie przebija się do kory mózgowej, jest niezwykle skuteczna i bezpieczna. Metoda ma zastosowanie w terapii pacjentów z zaburzeniami połykania, artykulacji, symetrii twarzy, z trudnościami dyzartrycznymi, nadmiernym ślinotokiem, dystrofią mięśni np. po udarach i wypadkach. Dedykowana jest szczególnie osobom dotkniętym rzadkimi zespołami genetycznymi (SMA, SLA, DMD, SCA, zespół Moebiusa, Charge, Treachera Collinsa). ENMOT stosuje się również u osób z rozszczepami, MPDz oraz nieprawidłową dystrybucją napięcia mięśniowego. Tę metodę można również wykorzystać u dzieci z wadami wymowy, które oddychają nieprawidłowym, ustnym torem, nie pionizują języka w spoczynku, a także w czasie połykania i mówienia.
Przeciwwskazania:
-rozrusznik serca lub problemy z arytmia
-epilepsja
-podczas przewlekłej chorobie, infekcji lub stanu gorączkowego
- choroby nowotworowe
Terapia PNF w Logopedii
PNF to technika, która zakłada, że wszyscy ludzie, w tym osoby z niepełnosprawnością, mają istniejący niewykorzystany potencjał. Jest to kompleksowe leczenie, w skład którego wchodzi kontrola posturalna, oddychanie, język oraz prozodia. Wskazaniami do stosowania PNF jest centralny paraliż twarzy, centralny paraliż mięśni odpowiedzialnych za mowę, żucie, połykanie oraz paraliż obwodowych wyżej wymienionych struktur i mięśni. Miło nas poinformować, że w trakcje terapii neurologopedycznej będziemy mogli wykorzystywać wyżej opisaną metodę! Do zobaczenie w gabinecie Pracowni Logopedyczno- Terapeutycznej w Busku-Zdroju.